Novinky
pátek, 24. října 2014

Anketa

Ve spolupráci s výzkumnou agenturou Mr. Think jsme pro Vás připravili anketu. Agentura Stenmark se dotazuje přímo v ulicích Ostravy, zároveň je možné vyplnit tuto anketu online.

čtvrtek, 16. října 2014

Podpořte veřejnou diskusi na Facebooku

Dne 16.10. jsme spustili facebookové stránky Ostravica2020, na kterém budeme aktuálně informovat o nadcházejícím dění ohledně bloku budov Ostravice.

čtvrtek, 16. října 2014

Připravujeme anketu

Ve spolupráci s výzkumnou agenturou Mr. Think pro Vás připravujeme anketu, zaměřenou na současný stav ostravice a možný její budoucí vývoj.

Historie v datech

1905

Postavena Obchodní a živnostenská banka (objekt C,D) dle návrhu architekta Deiningera.

1911

Byl postaven Obchodní a nájemní dům (objekt A)  Ignace Schmelze podle návrhu ostravského architekta Felixe Neumanna

1922

Obchodník Hugo Wechsler zaregistroval do obchodního rejstříku firmu Textilia jako „obchod zbožím textilním, šátky a šály ve velkém i malém“.

1928-1929

Na uvolněné parcele po bývalém neorenesančním domě byl postaven podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové obchodní dům Textilia (objekt B) (art decó, funkcionalismus). Zařadil se mezi největší a nejluxusnější obchodní domy nejen v Ostravě, ale i v celé republice. Jádro tvořil železobetonový skelet vykládaný mramorem a sklem se čtyřmi poschodími, stupňovitým systémem galerií a průběžnou ústřední halou, což vytvářelo pro návštěvníky neopakovatelnou atmosféru.

1930

Obchodní dům (objekt B)  dán do užívání.

1934

Obchodní dům (budova B) vnitřně propojen se sousední a do té doby samostatnou budovou Nájemního a obchodního domu (budova A) Ignace Schmelze.

2. světová válka

Při bombardování Ostravy téměř polovina budovy (objekt B,C,D) zničena a obnovena až po osvobození o rok později.

1951

Obchodní dům znárodněn (objekt A,B) a dostal jméno Ostravica. Konali se módní přehlídky a kurzy pro manekýny.

1992

Obchodní dům privatizován (objekt A,B) a budova obchodního domu (budova B)

1992

Objekt investiční banky MOOPB (objekt C,D) byla prohlášen kulturní památkou

1995

Budova obchodního domu (budova B) oceněna mezinárodní cenou architektů Grand Prix v Madridu

1996

Soubor budov Ostravica stále plně funkční

1997

Rozdělení budovy MOOPB (objekt C,D) katastrálně na dvě samostatná čísla popisná – č.p. 3099, 241

2000

Novým majitelem obchodního domu (objekt A,B,C,D) se stal opavský podnikatel Kamil Kolek a v důsledku jím nařízené nepovolené rekonstrukce došlo ke zřícení stropních konstrukcí a části střechy (objekt A)

2003

Kauza k havárii (objekt A), definitivní uzavření objektu. (objekt A,B,C,D)

2004

Zhoršující se stav díky havárii (objekt A,B,C,D)

2005

Firma Ostravica Fashion obchodní dům odkupuje (objekt A,B,C,D). Severomoravská stavební společnost, s.r.o. odstraňuje následky havárie a obnovuje zřícené stropní konstrukce (objekt B).

2007

Textilia (objekt B) prohlášena kulturní památkou

2008

Developerská soutěž na zastavění proluky (náměstí Dr. E. Beneše) – vítězný projekt Amádeus Real.

2008

Pozemky po Německém domě (náměstí Dr. E. Beneše) prodalo město Ostrava za 83 milionů společnosti Amádeus Real na základě developerské soutěže.

2010

Developerská společnost Amadeus Real se díky spolupráci s firmou Ostravica Fashion stává novým vlastníkem obchodního domu (objekt A,B,C,D). Majitel žádá o schválení projektu, v němž počítá s demolicí přilehlé budovy bývalé Obchodní a průmyslové banky (objekt C,D) a na místo ní vybudování novostavby. Žádost je zamítnuta, budova je kulturní památkou.

2010

Odstranění oken Textilia (objekt B)

2011

Zabezpečovací práce, odstranění krytiny u budovy MOOPB (objekt C,D)

2011

Žádost o zrušení prohlášení objektů MOOPB (MOObchodní a Průmyslové Banky) (objekt C,D) za kulturní památku pro její špatný stavebně-technický stav a ztrátu památkových hodnot. Řízení zamítnuto.

2012

Existuje záměr skupinu budov Ostravica (objekt A,B,C,D) zrekonstruovat již v roce 2013, budovu na rohu ulic Nádražní a 28.října (objekt A) zbourat z důvodu havarijního stavu. V březnu 2012 společnost posílá městu odstoupení od smlouvy a žádá ušlý zisk. Probíhají pravidelné demonstrace a na webu se objevuje Kupní smlouva mezi Amádeus Real a městem z roku 2009.

2012

Oficiálně vznikla petiční výzva za zachování tří historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia (objekt A,B,C,D), Aktivní do současnosti. Dnes má 7 308 signatářů.

2013

Amádeus Real nabízí obchodní dům (objekt A,B,C,D) v aukci za cenu téměř 158 milionů Kč. Žádný zájemce se nenašel.

2013

Developer žaluje město o téměř 1,6 miliardy Kč a úroky z prodlení za zmařenou investici.

2013

Město udělilo firmě Amádeus Real pokutu 1,2 milionu korun za to, že se nestará o chráněné domy a porušuje zákon. Krajský úřad zrušil nařízenou pokutu kvůli tomu, že ji útvar architekta města Ostravy podal po zákonné lhůtě. Město se odvolalo a obrátilo na ministerstvo kultury.  Vzhledem ke změně majitele budou správní řízení ukončena a zahájena s novým vlastníkem.

2013

Občané Ostravy podali trestní oznámení kvůli chátrajícímu obchodnímu domu Ostravica. od 2013 – probíhá soud mezi firmou Amádeus Real a městem. Firma Amádeus Real 2009 odstoupila od smlouvy, protože úřad centrálního ostravského obvodu nedal souhlas s umístěním stavby. Spory města s firmou skončily u soudu. Amádeus Real žádá za zmařenou investici náhradu 1,6 miliardy korun. Město se zase domáhá více než sedmi milionů, chce doplatit zbytek kupní ceny i penále, protože neuznává důvody odstoupení od smlouvy. Petiční výbor za záchranu budov loni podal na majitele trestní oznámení kvůli podezření, že nechává památku cíleně chátrat, aby byla zbavena památkové ochrany.

2014

Zástupci útvaru hlavního architekta města požádali na základě kontroly stavební úřad obvodu, aby vlastníkovi opakovaně nařídil provést dle nich dosud nevykonané udržovací práce a zahájil další správní řízení podle Památkového zákona.

2014

Amádeus Real prodal trojici domů (objekt A,B,C,D) firmě RME Czech (majitel Nikos Boboras)